Ласките намаляват усещането за болка
Снимка: Guliver / iStock
Когато майката нежно гали бебето преди имунизация, действително му помага. Ласките намаляват усещането за болка при медицински манипулации. Това установиха британски педиатри от Оксфордския университет. Резултатите от проучването им са публикувани в списание Current Biology.
Професор Ребека Слайтър и екипът ѝ с помощта на електроенцефалография изследвали реакциите на главния мозък при болка, когато на новородените им вземали кръв. За целта на проучването половината от бебета били гушкани и галени по време на процедурата, а другите – не.
Анализът установил, че галените бебета проявявали по-слаба реакция на болка в сравнение с другите. Най-ефективното милване е с поглаждане на 3 сантиметра от кожата в секунда.
Тази честота активизира сензорите за тактилни усещания в кожата, които предават сигнали на мозъка и намаляват чувството за болка.
Подобен ефект има и масажът. Докосването и поглаждането на кожата на бебето носи успокоение. С това се обяснява и мощният релаксиращ ефект при контакта „кожа – до- кожа“ на майката и новороденото. Добилата напоследък популярност „кенгуру грижа“ е от жизненоважно значение за оцеляване на недоносените бебета, защото близкият контакт с кожата на майката, им помага да се адаптират.
„Предишни наши изследвания доказаха, че допирът и галенето на новороденото улесняват създаването на връзка и контакт с родителите, намаляват нивото на стрес и ускоряват оздравяването. Оказва се , че ласките имат и мощен обезболяващ потенциал, при това без никакви странични, негативни ефекти“, коментира проф. Слейтър.
Мона Василева
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари